Historja Łodzi i jej przemysłu artykuł z 1912 autora Z. Pietkiewicza zamieszczony w publikacji pt. Przewodnik po Wystawie Rzemieślniczo-Przemysłowej w Łodzi 1912.
Cytat.
W części wstępnej artykułu autor pisze m. in.
Gród ten – to pierwszorzędne ognisko przemysłu fabrycznego, które z pewną dumą nazywamy polskim Manchesterem słusznie dlatego, że powstał na ziemi polskiej, oraz że stoi i rozwija się na barkach robotników polskich. Wiemy, że jest to miasto z lasem kominów, że jest Grodem bawełnianym. Doczekaliśmy się nawet na jego tle powieści (Bawełna Kosiakiewicza, Ziemia obiecana Reymonta); mieliśmy dla pism warszawskich trochę pobieżnych korespondencyi, trochę sprawozdań nadzwyczajnych z powodu wystaw, otwarcia teatru i.t.d., mieliśmy wreszcie jedną monografię w wydaniu książkowem – oto i wszystko.
Historja Łodzi i jej przemysłu | aut. Pietkiewicz Z. | Wyd. Łódź, 1912. | Druk J. Szcześniewski ul. Piotrkowska 118, Łódź | Strona. 11-22 | Zbiory. WBP w Łodzi.
Pełna treść artykułu.
Notka informacyjna.
Tytuł. Historja Łodzi i jej przemysłu.
Autor. Pietkiewicz Z.
Wydawca. E. K.
Miejsce i rok publikacji. Łódź, 1912.
Druk. J. Szcześniewski ul. Piotrkowska 118, Łódź.
Strona. 11-22.
Dostępność artykułu. Przewodnik po Wystawie Rzemieślniczo-Przemysłowej w Łodzi 1912. Zbiory WBP w Łodzi. 1
Źródło.
- Przewodnik po Wystawie Rzemieślniczo-Przemysłowej w Łodzi 1912 – wersja PDF na bc.wbp.lodz.pl [dostępność na dzień 24.04.2024] ↩︎
Tytuły powiązane z treścią.
Views: 24