Bitwa Łódzka – Operacja Łódzka, Bitwa pod Łodzią teksy i mapy

Bitwa Łódzka – Operacja Łódzka, Bitwa pod Łodzią to cytat: “jedna z trzech największych bitew na froncie wschodnim I wojny światowej w jej początkowej fazie. Operacja zaczepna wojsk niemieckich.

Rozegrała się na przełomie listopada i grudnia 1914 r., wg różnych źródeł 11 listopada lub 16 listopada – 24 listopada; 6 grudnia 1014 pomiędzy Armiami – Niemiecką i Rosyjską z wynikiem nierozstrzygniętym ze wskazaniem na Niemców. W zachodniej historiografii, a zwłaszcza niemieckiej, znana pod nazwą „bitwy pod Brzezinami”. Uznawana za źródło niemieckiego „blitzkriegu” dzięki manewrowi Karla Litzmanna podczas II wojny światowej, stąd analizowana w okresie międzywojennym, przynajmniej na europejskich akademiach wojskowych”. [1]

Publikacje

  • Artykuł pt. “Udział rosyjskiego pociągu pancernego w Operacji Łódzkiej”, autora Dominika Trojaka, zamieszczony w publikacji pt. Bitewnik Łódzki 1914 Nr 5 z października 2012 roku, str. 4 (dostępność Archiwum Państwowe w Łodzi w zakładce – Projekty Bitewnik Łódzki 1912 na lodz.ap.gov.pl oraz w formie PDF na lodz.ap.gov.pl).

Mapy

  • Mapa pn. Reliefkarte zur Schlacht bei Lodz (pol. Mapa plastyczna Bitwy Łódzkiej) – Bitewnik Łódzki 1914 Nr 01 z 08.2009, str. 6. – źródło: Bitewnik Łódzki 1914 Nr 1 z 08.2009 – lodz.ap.gov.pl. Na mapie poza miastem Łodzią, zamieszczono nazwy miejscowości (wsi) usytuowane poza granicami miasta, i tak np. od strony wschodniej – Widzew, Mileszki, Olechów, Feliksin czy Wiskitno; od strony południowo-wschodniej m. in. Dąbrowę a od południa – m. Chojny. Od zachodniej granicy miasta – Retkinię, a od góry czyli od północnej strony np. Żabieniec.

Pliki

Mapa pn. Reliefkarte zur Schlacht bei Lodz (pol. Mapa plastyczna Bitwy Łódzkiej

foto: pl.wikipedia.org.

Mapa: Northeastern-Europe-1914-wikipedia.

Źródło

  1. Bitwa Łódzka – Operacja Łódzka, Bitwa pod Łodzią pl.wikipedia.org [dostępność na dzień 03.03.2024]. ↩︎