Stefan Pogonowski film biograficzny prod. z 2002

Stefan Pogonowski Polski film dokumentalno – biograficzny z 2002 roku produkcji Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych [Łódź] dla Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej, w reżyserii Andrzeja B. Czulda.

Łódzka premiera filmu odbyła się w dniu 04.12.2020 na kanale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – You Tube. Bohaterem dokumentu biograficznego jest Stefan Pogonowski jego przebieg służby wojskowej, udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Pokaz premierowy zakończono spotkaniem z reżyserem filmów dokumentalnych – Andrzejem Czulda – sięgający po tematykę historyczną, wieloletnio związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, później z Muzeum Kinematografii w Łodzi, jest realizatorem takich tytułów filmowych, jak np. Bajki z krainy pieców, Cmentarz Orląt, Święto Wojska Polskiego. Historia i tradycje czy autorem książki pt. Za kurtyną pamięci, przybliżając Łódzką nekropolię Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowa. Stefan Pogonowski – porucznik piechoty Wojska Polskiego. Kawaler Orderu Virtuti Militari. Urodził się 12.02.1895 [lub 1896] w m. Domaniew [Królestwo Kongresowe]. Poległ 15.08.1920 w m. Wólka Radzymińska. Dla upamiętnienia postaci jedna z Łódzkich ulic w obszarze Starego Polesia nosi jego imię czy też jeden z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej nosi imię kapitana Pogonowskiego.

Wydarzenia

  1. 04.12.2020 godz. 18.00. Pokaz premierowy filmu oraz spotkanie z reżyserem filmu. Wydarzenie premierowe online organizatora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Notka informacyjna

Tytuł. Stefan Pogonowski.
Produkcja. Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych [Łódź]
dla Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej
Rok produkcji. 2002.
Kraj produkcji. Polska.
Reżyseria. Andrzej B. Czulda.
Realizacja. Andrzej B. Czulda.
Scenariusz. Tadeusz Krząstek, Andrzej B. Czulda.
Komentarz. Tadeusz Krząstek, Andrzej B. Czulda.
Lektor. Grzegorz Pawlak.
Zdjęcia. Zbigniew Kotecki.
Opracowanie muzyczne. Bogumiła Kłopotowska.
Dźwięk. Bogumiła Kłopotowska, Robert Buczkowski MR Studio.
Montaż. Jarosław Danielski.
Grafika komputerowa. Bogdan Plewczyński.
Kierownictwo produkcji. Marek Karasiński.
Współpraca produkcyjna. Józef Sikora, Jacek Pieczyński, Wojciech Gaworski, Henryk Łukasik, Zdzisław Szczepaniak, Katarzyna Kopeć, Mariola Rozpierska.
Taśma. barwna.
Czas trwania. 47 min.
Rok premiery. 04.12.2020 [Łódź].
Gatunek. film dokumentalny, biograficzny.
Bohater. Stefan Pogonowski.

Views: 4