Ukaz w szynkowaniu trunków w m. Łodzi z dnia 27.01.1864

Ukaz w szynkowaniu trunków w m. Łodzi wypisem będący treścią prasową z dnia 27.01.1864 skierowany do utrzymujących szynki trunków w dni niedzielne, uroczyste, kościelne i galowe.

Pełna treść ukazu.

Z Bożej Łaski. My Aleksander II., Cesarz i Samowładca Wszech Rosij, Król Polski, Wielki Książę Finlandzki, etc., etc., etc.
“Zważywszy, że Artykuł 98 Najwyżej zatwierdzonej dnia (4) 16 Maja 1848 roku Ustawy o wyrobie i sprzedaży wódki, wzbronioną jest utrzymującym szynki sprzedaż trunków w dnie niedzielne, uroczyste lub świąteczne przez czas tylko odbywania się nabożeństwa i dotyczy jedynie takich szynków, które są położone w bliskości kościoła lub miejsca procesji: – obecnie zaś przez organ Rad Powiatowych objawia się moralna dążność do rozciągnięcia tego zakazu i do wszelkich innych szynków; – na przedstawienie Rady Administracyjnej i po wysłuchaniu Zdania Rady Stanu Królestwa, postanowiliśmy i stanowimy:
Artykuł 1. Szynkowanie trunków w dnie niedzielne i uroczyste, tak kościelne, jako też galowe, od rana do godziny 1-szej z południa, w miastach i wsiach, zabrania się pod karą, w artykule 98 Najwyżej zatwierdzonej Ustawy, o wyrobie i sprzedaży wódki oznaczoną, za sprzedaż trunków w szynkach położonych w bliskości kościołów lub miejsc odbywania procesji.
Artykuł 2. Wykonanie niniejszego Ukazu Naszego, który w Dzienniku Praw ma być umieszczony, Radzie Administracyjnej polecamy.
Dan w Petersburgu, dnia (24 Grudnia) 5 Stycznia 1863/4 roku.
(podpisano) “Aleksander”.
przez Cesarza i Króla
p. o. Ministra, Sekretarza Stanu,
W. Płatonów.”

27.01.1864 | W. Płatonów | Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger 1864, Nr 8 | Zbiory WBP w Łodzi.

Views: 0

You may also like...