Szynk Frydrycha Zechlina w Łodzi. Szynk Frydrycha Zechlina mieścił się w Łodzi w rejonie Cyrkułu 5-go, działając m. in. 1864 roku.
Frydrych Zechlin szynk prowadzący był dwukrotnie ukarany karą pieniężną [1864] z powodu, iż nie starał się przypominać klientom szynku o zakazanej godzinie, powyżej której nie wolno było przesiadywać w szynku i tym samym dopuścił do przekroczenia owej zakazanej godziny. Za pierwsze przewinienie zapłacił karę w wysokości 10 rs. a drugi raz we wrześniu 1864 r. Frydrych Zechlin miał zapowiedziane, iż w przypadku powtórzenia się z naruszenia przepisu, szynk zostanie zamknięty i nie będzie miał prawa do przywrócenia koncesji.
Z prasy łódzkiej.
Policmajster miasta Łodzi.
„W dniu 27 września (9 października) r.b. w szynku Frydrycha Zechlina w cyrkule 5, miało miejsc gorszące zajście; dozorca tegoż cyrkułu spełniając swój obowiązek służbowy, przybył do wspomnianego szynku i widząc tam gości po zakazanej godzinie w stanie mniej więcej opitym, wezwał tychże, aby zastosowali się do przepisów, i opuściwszy szynk bezzwłocznie udali się do swych domów na spoczynek. Wezwanie to jakkolwiek grzecznie było uczynione, oburzyło jednakże obecnych, i nie tylko że niebyli mu powolnymi ale jeszcze dopuścili się obelg i wszczęli awanturę. Gospodarz zaś już raz winy, że sam nie starał się przypomnieć gościom zakazaną godzinę, powtórnie wykroczył, dopuszczając się poduszczeń do awantury swoich na w pół pijanych gości względem sługi policyjnego.
18.10.1864 | Policmajster miasta Łodzi | Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger 1864, Nr 105 | Zbiory WBP w Łodzi.
Podobne postąpienie uległo karze zaregulowanej do szynkarza Zechlin w stosunku rs. 10, a do kolonisty z nowego Rokicia Józefa Dreiling rs. 3, jako głównie winnych.
Nadto szynkarzowi zapowiedziano, że w razie wznowienia się podobnej awantury, szynk będzie miał zamknięty i nigdy już nie wróci do prawa posiadania konsensu na takowy gdziekolwiek w kraju.
O czem podając do powszechnej wiadomości, proszę właścicieli zakładów publicznych I-go i II-go rzędu, ściślejszem zastosowaniem się do przepisów i okazywaniem poszanowania dla ludzi przypominających takowe z ramienia władzy, uwolnić mnie od podobnie surowych środków na przyszłość.
w Łodzi d. 5 (17) Października 1864 r.
Major Kaliński.”
Tytuły powiązane z treścią.
Views: 5