Przypomnienie policmajstra m. Łodzi.
“Przypominając powtórnie mieszańcom miasta Łodzi, ażeby nie nosili żałoby, zabronionej pod surową odpowiedzialnością, pociągającą za sobą karę pieniężną, zarazem objaśniam, czego mianowicie kobiety nosić nie powinny:
1). Sukien czarnych, oraz czarnych z białem, a nawet i kolorowych obszytych czarną taśmą – z wyjątkiem jedwabnych czarnych, których używać dozwala się tak jak w innych kolorach.
2). Rękawków czarnych z białem, kołnierzyków białych lub chusteczek z czarnem obszyciem, kapeluszy czarnych i z białemi przyborami.
3). Znaków emblematycznych, popiersi na broszkach, spinkach i.t.p. kobiecych strojach, jak niemniej przy łańcuszkach i paskach.
Pomimo bowiem wyraźnego zakazu, niektóre kobiety pozwalają sobie sprzeciwiać się przepisom. Dla tego oświadczam: że jeżeli mimo ogłoszenia niniejszego, dostrzedz się dadzą które z wymienionych przedmiotów, – osoba posiadająca lub nosząca takowe, bez względu na jej stan, obok surowej kary pieniężnej, ulegnie aresztowi.
Panowie zaś będą odpowiedzialni i za służących, gdyby ci zatrzymani zostali w ubiorze żałobnym.
Wszakże i handlarze oraz utrzymujący magazyny ubiorów damskich nie ujdą kary, w razie dostrzeżenia, lub przysposobienia przedaży zakazanych przedmiotów w ich zakładach – Ci ostatni podlegać będą aresztowi, z zabronieniem trudnienia się handlem.
Aby jednak nikt nie wymawiał się nieświadomością, zostawiono czas do dnia (15) 27 Stycznia r.b. po upływie którego służba Policyina, wszelkich pod tym względem zboczeń, ściśle przestrzegać nie zaniedba.
w Łodzi d. (9) 21. stycznia 1864.
Policmajster Miasta Łodzi: Major Kaliński.”
23.01.1864 | major Kaliński | Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger 1864, Nr 7 | Zbiory WBP w Łodzi.