Mural Jana Kowalewskiego Łódź ul. Nawrot 7

Murale Obecnie Łódzkie

Mural poświęcony ppłk Janowi Kowalewskiemu – Polskiemu kryptologowi, twórcy wojskowego tzw. radio wywiadu – na łódzkiej mapie murali został naniesiony na ścianie wschodniej budynku / kamienicy przy ul. Nawrot 7 w bliskości budynku przy ul. Piotrkowska 132 gdzie mieszkał Jan Kowalewski.

Odsłonięcia dokonano w październiku 2020 roku. Środki na realizację dzieła pozyskano m.in. z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jan Kowalewski – urodził się w dniu 24.10.1892 r. w Łodzi, ukończył Szkołę Handlową Zgromadzenia Kupców w Łodzi, studiował na Uniwersytecie w Liege, gdzie uzyskał dyplom z chemii technicznej. Znał wiele języków, m.in. niemiecki, francuski i rosyjski. Po II wojnie światowej ppłk Jan Kowalewski pozostał na emigracji. Współpracował m.in. z Radiem Wolna Europa. Zmarł w Londynie w dniu 31.10.1965.

Publikacje, artykuły m. in.

  1. 21.09.2020. Artykuł pt. W Łodzi powstaje mural poświęcony kryptologowi Janowi Kowalewskiemu [portal – housemarket.pl].
  2. 25.10.2020. Artykuł pt. Odsłonięcie muralu poświęconego kryptologowi Janowi Kowalewskiemu ul. Nawrot 7 w Łodzi [portal – portalsamorzadowy.pl].