II Odsłona Jesień Nowej Muzyki Osiedlowej Łódź Wojska Polskiego 144a dn. 07.09.2023.

Obecnie Łódzkie

Koncertowe Ciągoty i Ciągoty i Tęsknoty zapraszają na II muzyczną Odsłonę Jesieni Nowej Muzyki Osiedlowej pn. Tuleje-Zagajewska/Wójciński-Kurek, Duo Lubieniecki / Rupniewski II Jesień Nowej Muzyki Osiedlowej. Wydarzenie muzyczne w miejscu działalności organizatorów przy ul. Wojska Polskiego 144a o godz. 7 wieczorem w dniu 07 września 2023 roku. Wstęp 35 zł. od osoby.

O wydarzeniu więcej.

Nazwa wydarzenia. Tuleje-Zagajewska/Wójciński-Kurek, Duo Lubieniecki / Rupniewski II Jesień Nowej Muzyki Osiedlowej.
Data i godzina. 07.09.2023, godz. 7 wieczorem.
Miejsce. Koncertowe Ciągoty Łódź ul. Wojska Polskiego 144a.
Wstęp. 35 zł.
Organizatorzy. Koncertowe Ciągoty, Ciągoty i Tęsknoty.

Organizator Ciągoty i Tęsknoty pisze.

Zespół Tuleje współtworzą Gosia Zagajewska, Ksawery Wójciński oraz Wojtek Kurek. Ich autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski przesiąknięte jest głębokim szacunkiem dla oryginalnego materiału, a jednocześnie daje wyraz ich subiektywnemu spojrzeniu na tradycję. Spojrzeniu odważnemu, pełnemu odniesień do jazzu, bluesa, muzyki dawnej, jak i swobodnej improwizacji. Repertuar powstał w oparciu o melodie ludowe z okolic Konina – z miejscowości Babiak, Kramsk i Osiek Wielki. Teksty napisane zostały przez wokalistkę i poetkę, Gosię Zagajewską. Są one silnie inspirowane archaicznymi pieśniami, zarówno ich warstwą dźwiękową jak i słowną.
Artyści w unikatowy sposób łączą tradycję z nowoczesnością, pozwalając poezji współczesnej wybrzmieć z nieopisaną siłą, dzięki melodiom zachowanym na archiwalnych nagraniach. Czerpią ze zbioru zatytułowanego „Folklor muzyczny z okolic Konina”, którego inicjatorem i realizatorem jest Krzysztof Pydyński, muzykolog, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie. Publikacje te zawierają bogaty materiał muzyczny pochodzący z terenów dotychczas pomijanych przez badaczy.
Twórcy wywodzący się przede wszystkim ze świata improwizacji i jazzu proponują nową, nieoczywistą i bezkompromisową reinterpretację muzyki tradycyjnej, nastrojem i brzmieniem luźno nawiązując do takich twórców jak Tom Waits czy Nick Cave. Aranżacje w dużej mierze oparte są na rytmie, transowości, zapętleniu, ale także na improwizacji, z której w znacznym stopniu wywodzi się tradycja wiejskiego muzykowania. W swej surowości te nowo powstałe kompozycje nawiązują bardzo mocno do muzyki ludowej, oddają jej swoisty hołd i wyrażają ogromny szacunek wobec źródła, z którego czerpią.
Duo Lubieniecki/Rupniewski łączy swobodną improwizację z muzyką dawną i tradycyjną. Ryszard Lubieniecki gra na akordeonie, Michał Rupniewski na skrzypcach. Muzycy dzielą się fascynacjami muzycznymi, materiał jest w trakcie koncertu konstruowany i dekonstruowany, czytanie partytury płynnie przechodzi w sekcje zupełnie improwizowane, by za chwilę uderzyć nieco bardziej ludycznym przytupem.
Ryszard Lubieniecki – kompozytor, muzykolog, instrumentalista, improwizator. Studiował kompozycję i akordeon w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2023 r. obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha we wrocławskim Instytucie Muzykologii, dotyczącą pamięci i jej śladów w późnośredniowiecznych źródłach muzycznych i teoretycznych z regionu Europy Środkowej. Poza akordeonem gra również na średniowiecznych instrumentach klawiszowych (portatywie i clavisimbalum). Współzałożyciel tria muzyki współczesnej Layers i zespołu muzyki średniowiecznej Vox Imaginaria. Jako improwizator aktywnie działa na wrocławskiej scenie muzyki improwizowanej, m.in. tworząc zespoły Lubieniecki/Rupniewski, Disquiet i Widzicie.
Michał Rupniewski – skrzypek, z doskoku eksploruje także inne instrumenty. Swobodną improwizację grał, obok oczywiście duo z Ryszardem Lubienieckim, m.in. w zespołach Hybrida Conclusio, Dźwięk-bud, a ostatnio Węże Kobro. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2012 tworzy festiwal Musica Privata.

Źródło / Więcej o wydarzeniu na www.

  1. Ciągoty i Tęsknoty – wydarzenie na FB [dostępność na dzień 20.08.2023].
  2. Koncertowe Ciągoty – strona na FB [dostępność na dzień 20.08.2023].