Kamień i Harcerski Las o powierzchni 34,71 ha obszarowo znajduje się pomiędzy ulicą Sianokosy a granicą między Łodzią a Zgierzem.
Podczas II wojny światowej obszar ten wykorzystywały niemieckie siły do ćwiczeń paramilitarnych zaś po wojnie stał się dzikim wysypiskiem.
Rok 1962 to początki zalesiania przez harcerzy z Hufca Łódź-Bałuty. Na tablicy informacyjnej czytamy m. in. „21 maja 1972 roku, przy ulicy Sianokosy odbył się zlot wszystkich harcerzy Chorągwi Łódzkiej ZHP z okazji zakończenia Akcji Mikroklimat. Wtedy też odbyło się uroczyste przekazanie Harcerskiego Lasu władzom miasta” oraz „W latach 2011-2012 w harcerskim Lesie (oraz Lesie Lućmierskim) prowadzone były badania archeologiczne dotyczące weryfikacji danych świadczących o obecności zbiorowych pochówków ofiar represji niemieckich z okresu II wojny światowej.”
Tablica informacyjna – HARCERSKI LAS.
Historia powstania.
Harcerski Las to prawie 34 hektarowy teren przy ulicy Sianokosy, znajdujący się na krańcach Łodzi, blisko Zgierza. Porośnięty jest bujnym, gęstym lasem. Nie wszyscy wiedzą, że jeszcze w roku 1961 były tam nieużytki porolne, które podczas II wojny światowej wykorzystywane były przez niemieckie siły do ćwiczeń paramilitarnych. Po II wojnie światowej, teren ten stał się „dzikim wysypiskiem”, na którym zalegały ogromne ilości sprzętu wojskowego, pozostawionego przez wycofującego się z Polski okupanta. W 1962 roku terenem tym zainteresowali się harcerze z Hufca ZHP Łódź-Bałuty. Już wiosną posadzili drzewkami 14 hektarów tego terenu, a do końca następnego roku zalesili go w całości. Całą akcją sadzenia lasu, kierował druh harcmistrez Marian Kierczuk, ówczesny komendant hufca Łódź-Bałuty, który za zgodą władz miasta przystapił do pracy.
Najpierw należało zniwelować tewren, usuwając okopy, transzeje oraz uprzątnąć wraki spalonych, pozostawionych hitlerowsakich samochodów. Później leśnicy z Wydziału Lasów Komunalnych Łódzkiego Przedsiębiorstwa Ogrodniczego wyorali bruzdy, zapewnili sadzonki, narzędzia do pracy oraz wyznaczyli leśników nadzorujących prace. Harcerze przyjeżdżali tramwajem według ustalonego wcześniej harmonogramu, przywożąc ze sobą „dodatkowe ręce do pracy”, czyli rodzinę oraz znajomych, nienależących do ZHP.
Bałuccy harcerze przetarli szlaki, sadząc las i wkrótce zalesienia podjęły się inne hufce. W latach 1964-1972 trwała tzw. „Akcja Mikroklimat”.
21 maja 1972 roku, przy ulicy Sianokosy odbył się zlot wszystkich harcerzy Chorągwi Łódzkiej ZHP z okazji zakończenia Akcji Mikroklimat. Wtedy też odbyło się uroczyste przekazanie Harcerskiego Lasu władzom miasta.

Uroczysko Harcerski Las.
Harcerski Las to Las Komunalny o powierzchni 34,71 ha położony od granicy Łodzi i Zgierza do ulicy Sianokosy. Większą część powierzchni stanowią drzewostany III klasy wieku, tj. 40-60 letnie sosnowe, brzozowe i modrzewiowe. Sosna i brzoza jako gatunki pionierskie są najczęściej stosowane w zalesieniach gatunków, gdzie gleba utraciła swoje właściwości (żyzność, spoistość, zasobność w składniki pokarmowe).
Z okresu międzywojennego zachowały się nieliczne okazy ponad 100 letnich sosen, których pokrój (kształt koron, strzały i wysokość) wskazuje, że wzrastały w trudnych warunkach glebowych charakterystycznych dla siedlisk boru świeżego.

Badania archeologiczne.
W latach 2011-2012 w Harcerskim Lesie (oraz Lesie Lućmierskim) prowadzone były badania archeologiczne dotyczące weryfikacji danych świadczących o obecności zbiorowych pochówków ofiar represji niemieckich z okresu II wojny światowej.
W trakcie badań archeologicznych odkryto jamę grobową, w której mogło się znajdować maksymalnie 70-90 ciał. Udało się ustalić, że wśród pochowanych ofiar obok osób dojrzałych i w sile wieku była młodzież, co odpowiadałoby informacjom o pochówku tam harcerzy.
W większości ofiarami wojny byli mężczyźni, a odkryte w mogile zabytki sugerują, że pochowane ofiary zginęły na początku II wojny światowej. Na terenie lasu w pobliżu mogiły odkryto jamę zawierającą przepalone kości oraz popiół, potwierdzające fakt wydobywania ciał i palenia zwłok ofiar przez Niemców tuż przed zakończeniem działań wojennych w celu tuszowania śladów i skali zbrodni.
Niestety z uwagi na fakt, że spory teren Lasu Harcerskiego został zalesiony, nie jest możliwe przeprowadzenie pełnych badań archeologicznych.
Powiązania.

Mapa.

Tytuły powiązane z kategorią i tagiem.
Views: 25