Tablica upamiętniająca Jana Sztaudyngera ul. Żwirki 1C w Łodzi. Autor Krzysztof Sadłowski dn. 14.10.2021.Tablica upamiętniająca Jana Sztaudyngera ul. Żwirki 1C w Łodzi. Autor Krzysztof Sadłowski dn. 14.10.2021.

Łódzki ślad Jana Sztaudyngera – poety fraszek, satyryka i tłumacza, który uczył piękna i radości życia.

W Łodzi, przy ulicy Żwirki 1C, znajduje się tablica upamiętniająca Jana Sztaudyngera – wybitnego polskiego poetę, fraszkopisarza, satyryka i tłumacza, znanego z ciętego dowcipu i afirmacji życia. Tablica, umieszczona na ścianie budynku po lewej stronie drzwi wejściowych, przypomina o ważnym okresie w życiu twórcy, który swoje losy związał z Łodzią na wiele lat.

Kim był Jan Sztaudynger ?

Jan Izydor Sztaudynger urodził się 28 kwietnia 1904 roku w Krakowie. Pochodził z rodziny o korzeniach polskich, niemieckich i francuskich, był synem Izydora Jana Józefa i Anny z Kokowskich. Jego twórczość charakteryzowała się lekkością, humorem i niezwykłą zdolnością do uchwycenia sedna ludzkich spraw w krótkiej, rymowanej formie. Sztaudynger był również teoretykiem lalkarstwa, co świadczy o jego szerokich zainteresowaniach artystycznych

Łódzkie lata twórczości.

Chociaż urodził się w Krakowie, to właśnie Łódź stała się jego domem po II wojnie światowej. W latach 1915-1961, z przerwami, mieszkał i tworzył w budynku przy ulicy Żwirki 1C. W Łodzi Sztaudynger aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym. Przez krótki czas pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Lalek Biedronka Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także pracował jako referent literatury w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi do marca 1950 roku. To właśnie w Łodzi kształtował się jego unikalny styl i powstawały liczne fraszki, które do dziś bawią i zmuszają do refleksji.

W 1961 roku Jan Sztaudynger wyprowadził się z Łodzi i osiadł w Zakopanem. Zmarł 12 września 1970 roku w Klinice Hematologicznej profesora Juliana Aleksandrowicza w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim na Zwierzyńcu.

Upamiętnienie poety.

Pamięć o Janie Sztaudyngerze w Łodzi jest wciąż żywa. W 1980 roku, Związek Pisarzy Polskich umieścił wspomnianą tablicę przy ulicy Żwirki 1C. Jej treść doskonale oddaje istotę twórczości Sztaudyngera i przesłanie, jakie niósł ze sobą jego dorobek:

W TYM DOMU W LATACH 1915-1961 MIESZKAŁ i TWORZYŁ JAN SZTAUDYNGER 1904-1970 POETA i FRASZKOPIS UCZYŁ PIĘKNA i RADOŚCI ŻYCIA.

Ta niewielka tablica jest świadectwem obecności wielkiego poety w Łodzi i przypomnieniem o jego nieocenionym wkładzie w polską literaturę. Odwiedzając ulicę Żwirki 1C, warto na chwilę przystanąć i oddać hołd artyście, który uczył nas dostrzegać piękno i czerpać radość z życia, nawet w najmniejszych jego przejawach.

Treść postu polecana  Schuck A. fortepianista

Źródło / więcej na www.

Views: 22