Czy mury mogą mówić? Na łódzkim Teofilowie przemówiły i to donośnym głosem! Spacerując ulicą Warecką, trudno przejść obojętnie obok budynku pod numerem 1. To tutaj, na ścianie Spółdzielni Elektrotechnicznej „Pokój”, rozgościł się niezwykły mural autorstwa Magdy Ćwik – „Dzieci i ryby głos mają”.
Artystyczny manifest, to nie jest zwykła dekoracja, ale tzw. „mural klimatyczny”. Artystka przewrotnie odwróciła znane polskie przysłowie, oddając głos naturze i przyszłym pokoleniom. Symbolika, która daje do myślenia: Wielki przełącznik START/STOP, mapa świata i ekologiczne ikony przypominają nam, że los planety jest dosłownie w naszych rękach. Ślady małych dłoni: Wiedzieliście, że w tworzeniu dzieła brały udział dzieci z Przedszkola nr 120?. Ich kolorowe odciski dłoni na namalowanym przełączniku to symboliczny podpis pod apelem o ratowanie klimatu.
Mimo że od odsłonięcia muralu w 2019 roku minęło już kilka lat, jego przesłanie w 2026 roku jest aktualne jak nigdy dotąd.

O tym, jak na Teofilowie dzieci i ryby odzyskały głos.
Spacerując po łódzkim Teofilowie, pośród surowej architektury Bałut, można poczuć na sobie czyjeś spojrzenie. To nie przechodzień, a potężne, namalowane na ścianie oko, które od 2019 roku czuwa nad ulicą Warecką 1. Mural „Dzieci i ryby głos mają” to dzieło Magdy Ćwik – artystki, która choć sercem i pracą związana jest z Barceloną, tutaj postanowiła zostawić kawałek swojej wizji świata.
Przewrotne przesłanie na trudne czasy.
Nazwa tej wielkoformatowej pracy to nie przypadek. Autorka z przymrużeniem oka, ale i wielką powagą, rzuca wyzwanie staremu polskiemu przysłowiu. W jej interpretacji to właśnie ci, których najrzadziej pytamy o zdanie – natura i przyszłe pokolenia – stają się najważniejszymi mówcami. Mural powstał z okazji Strajku dla Ziemi, stając się artystycznym manifestem w obronie naszej planety.
Co skrywa ta barwna kompozycja?

Gdy przyjrzymy się bliżej ścianie budynku Spółdzielni Elektrotechnicznej „Pokój”, odkryjemy świat pełen symboli typowych dla stylu Ćwik – pełen żywych kolorów i niemal mistycznej energii:
Centrum sterowania: Środkiem muralu biegnie ogromny suwak przypominający termometr z przyciskami „START” i „STOP”. To bezpośrednie pytanie do nas: czy potrafimy zatrzymać destrukcję środowiska?
Ekologiczny haft: Nad mapą świata rozpościera się ciemna płaszczyzna przypominająca chustę, na której „wyhaftowano” zielone ikony: recykling, wtyczkę z liściem, symbol wyłącznika oraz walkę z nadmiarem .
Tajemnicze postacie: Na dole widzimy surrealistyczne postacie w pasiastych getrach. Zamiast głów mają kryształy, w których wiruje błękitna energia – to symbol jedności człowieka z kosmosem i naturą.
Najbardziej wzruszającym elementem tej historii jest fakt, że mural nie powstał w izolacji od mieszkańców. W jego tworzenie zaangażowały się maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 120. To właśnie ich dłonie, umoczone w kolorowych farbach, zostawiły trwałe ślady na namalowanym przełączniku. Dla tych dzieci była to nie tylko zabawa, ale pierwsza lekcja o tym, dlaczego warto dbać o nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko.
Dziś, w 2026 roku, dzieło przy Wareckiej 1 wciąż zachwyca świeżością kolorów i przypomina, że sztuka uliczna to coś więcej niż tylko ozdoba – to głośne wołanie o lepszą przyszłość, którego nie sposób zignorować.

Publikacje.
- Children and Fish Should Be Beard | Dzieci i Ryby Glos Maja; magdacwik.squarespace.com [dostępność na dzień 06.01.2026].
- Magda Ćwik Dzieci i Ryby Głos mają, 2019 Łódź, ul. Warecka 1; streetartmuseumlodz.com [dostępność na dzień 06.01.2026].
- Dzieci i ryby głos mają – mural Magdy Ćwik; 22.10.2019; baedekerlodz.blogspot.com [dostępność na dzień 06.01.2026].
- Mural będący wołaniem o ratowanie klimatu. Dzieło Magdy Ćwik przy ul. Wareckiej; 30.09.2019; autor Piotr Jach; expressilustrowany.pl [dostępność na dzień 06.01.2026].
- Mural Magdy Ćwik powstał na łódzkim Teofilowie; 02.10.2019; autor Dariusz Pawłowski; dzienniklodzki.pl [dostępność na dzień 06.01.2026].
Notka.
- Nazwa: Mural „Dzieci i ryby głos mają” (ang. Children and Fish should be heard).
- Miasto i rok: Łódź, 2019.
- Lokalizacja: ul. Warecka 1, Łódź (dzielnica Teofilów, Bałuty).
- Obiekt: Budynek Spółdzielni Elektrotechnicznej „Pokój”.
- Autorka: Magda Ćwik (polska artystka mieszkająca w Barcelonie).
- Data odsłonięcia: 27.10.2019 roku w dzień Strajku dla Ziemi.
- Projekt: Mural powstał w ramach edycji projektu „Teofilów Mon Amour 2019”.
- Realizacja: Fundacja Urban Forms.
Tytuły powiązane z kategorią i tagiem.
Views: 36