Dochód zyskowy od trunków w Łodzi w nowej taryfie od 01.01.1864

Dochód zyskowy od trunków tematem obwieszczenia Magistratu Miasta Łodzi zamieszczonego w Łódzkiej gazecie z 30.12.1863 z początkiem Roku 1864 podlegającym wg nowej taryfy i nowego stylu, o czym obwieścił w miejscowej gazecie Magistrat Miasta Łodzi w dniu (18) 30 grudnia 1863. Dzierżawcami z prawem do pobierania opłaty tytułem zyskowe z dniem 01.01.1864 zostali Mosiek i August Boruchowie.

Nowa taryfa obowiązująca z dniem 1 stycznia 1864 roku określa stawki w kopiejkach naliczane od różnego rodzaju trunków, i tak:

  • Od wiadra wódek słodkich wszelkiego rodzaju, spirytusu lub okowity 78 stopni – kop. 46.
  • Od każdego stopnia tęgości spirytusu lub okowity – kop. 5.
  • Od wiadra araku krajowego lub zagranicznego – kop. 96.
  • Od wiadra porteru, piwa angielskiego pochodzenia krajowego bądź zagranicznego – kop. 12.
  • Od wiadra piwa bawarskiego – kop. 9.
  • Od wiadra piwa marcowego i dubeltowego – kop. 3.
  • Od wiadra piwa szlacheckiego i podpiwka – kop. 1.
  • Od wiadra miodu, wiśniaku, maliniaku, dereniaku, jabłeczniku i innych trunkór z owoców – kop. 25.
  • Od wiadra trunków z miejscowych frabtk i do miasta sprowadzanych – kop. 25.

W obwieszczeniu czytamy m. in. “Zawiadamiam obywateli i mieszkańców miasta tutejszego, iż dochód do kassy Miejskiej tutejszej należący pod tytułem Zyskowe od trunków, wedle taryffy nowej od dnia 1. Stycznia 1864 r. nowego stylu, pobieranym będzie jak następuje:…“.

OBWIESZCZENIE. Magistrat Miasta Łodzi.
Zawiadamia obywateli i mieszkańców miasta tutejszego, iż dochód do kassy Miejskiej tutejszej należący pod tytułem Zyskowe od trunków, wedle taryffy nowej od dnia 1. Stycznia 1864 r. nowego stylu, pobieranym będzie jak następuje:
1) Od wiadra wódek słodkich wszelkiego rodzaju, spirytusu lub okowity 78 stopni probierza stumiarowego, czyli do 10 stopnia włącznie probierza Magera kop. 46.
2) Od każdego stopnia tęgości spirytusu lub okowity, przewyższającego liczbę stopni wyżej za prawidło przyjętych kop. 5.
3) Od wiadra araku krajowego, bądź zagranicznego bez względu na stopień tęgości kop. 96.
4) Od wiadra porteru i piwa angielskiego, krajowych i zagranicznych kop. 12.
5) Od wiadra tak zwanego piwa bawarskiego kop. 9.
6) Od wiadra piwa marcowego i dubeltowego kop. 3.
7) Od wiadra piwa szlacheckiego i podpiwka kop. 1.
8) Od wiadra miodu, wiśniaku, dereniaku, jabłeczniku i innych trunków ciągnionych z owoców kop. 25, a od trunków tak w miejscu fabrykowanych, jako też do miasta sprowadzonych.
Że od remanentu trunków, opłacie zyskowej podlegających, w dniu 1 Stycznia 1864 w składach, szynkach i.t.p. zakładach oraz w domach prywatnych znajdujących się, opłata zyskowa wedle taryfy nowej opłaconą być ma, z potrąceniem uiszczonej opłaty dotychczasowemu dzierżawcy tegoż dochodu, gdyż taką ilość opłaty jaką dotychczasowy dzierżawca od tychże trunków pobrał, tenże nowemu dzierżawcy zwrócić jest obowiązany.
Że na przyszłość każdy, mający zamiar wprowadzić do miasta trunki opłacie zyskowej podlegające, obowiązany jest wprzody złożyć dzierżawcom dochodu zyskowego tak jak dzierżawcy dochodów konsumcyjnych stosowne dekleracye.
Zawiadamia oraz, że dzierżawcami opłaty zyskowej od 1 Stycznia 1864 r. są Mosiek i August Baruchowie i ciż mają prawo rzeczoną opłatę od powyższej daty pobierać.
Wreszcie wzywa Magistrat wszystkich obywateli i mieszkańców tutejszego miasta, aby w dniu 1 Stycznia 1864 r. o godznie 8 zrana złożyli dekleracye piśmienne wyżej wymienionym dzierżawcom o ilości posiadanych w zapasie trunków opłacie zyskowej podlegających, a następnego dnia przypadającą od tychże opłatę podwyższoną, wedle nowej taryffy tymże uiścili – przyczem ostrzega Magistrat, że w razie wykrycia większej ilości trunków nad zadeklarowaną u kogo bądź dzierżawcy mają prawo takowe zabrać i process fiskalny uformować, a posiadacz trunków pociągnięty będzie do opłaty kary defraudacyjnej tak wysokiej, jak przepisy o podatku konsumcyjnym opiewają, nieuiszczający zaś opłaty podwyższonej od remanentów, środkami egzekucyjnymi, do tego znaglonem zostanie.
w Łodzi dnia (8) 20 Grudnia 1863 r.
Prezydent. A. Rosicki.
Sekretarz: Bednarzewski.

Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger (18) 30.12.1863, nr 8 – Zbiory WBP w Łodzi.

Notka informacyjna.

Tytuł. Obwieszczenie. Magistrat Miasta Łodzi.
Autor publikacji. Magistrat Miasta Łodzi (A. Rosicki i Bednarzewski).
Data i nr publikacji. 30.12.1863 r.; Nr 8.
Miejsce ublikacji. Łódzka gazeta pt. Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger.
Dostępność gazety. WBP w Łodzi.

Views: 5

You may also like...