Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego Piotrkowska Łódź

Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego dawniej Cukiernia G. F. Reymonda mieściła się w centrum m. Łodzi przy rogu ul. Piotrkowska 76 a pasaż Meyera obok Grand Hotelu, Hotelu Victoria i Teatru Polskiego Victoria m. in. w latach 1891-1912.

Cukiernia należała do kilku największych łódzkich cukierni. W lipcu 1891 roku Aleksander Roszkowski objął Cukiernię Reymonda, u którego przez pół roku był współpracownikiem. Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego polecała m. in. świeży wybór cukrów deserowych i czekolad. Przyjmowała zamówienia na torty, cukry, tace ciast, piramidy weselne i cukrowe kolacje.

Na pierwszym piętrze budynku Aleksander Roszkowski oferował 5 bilardów. W okresie zimowym na przełomie 1891-1892 Aleksander Roszkowski uruchomił cukiernie na terenie Hali Letniej Łódzkiego Towarzystwa Cyklistów przy ul. Przejazd ob. Tuwima Juliana obok toru kolarskiego w miejscu urządzonego lodowiska. Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego za swoje wyroby cukiernicze była trzykrotnie nagrodzona wielkimi złotymi medalami w Paryżu [1895] i w Łodzi [1903] oraz małym złotym medalem od Rosyjskiego Ministerstwa Finansów w Łodzi [1903] a sam Aleksander Roszkowski był odznaczony dyplomem honorowym i złotym medalem w Paryżu [prawdopodobnie 1894].

Poza właściwą działalnością cukiernia świadczyła np. sprzedaż biletów na wydarzenia teatralne, koncertowo-muzyczne, zabawowo-ogrodowe, cyrkowe czy sportowe. Na przełomie lat XIX-XX wieku Aleksander Roszkowski posiadał filę własnej cukierni przy ul. Piotrkowska 103 a później przy ul. Piotrkowska 107. W 1910 Aleksander Roszkowski na 12 lat wydzierżawił parterowy dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich mieszczący się przy ul. Piotrkowska 100 wraz z placem od strony ul. Przejazd ob. ul. Tuwima, z zamiarem wykonania do 1912 roku nadbudowy pietra i przeniesienia na parter i piętro budynku swojej cukierni z ul. Piotrkowska 76. Do wykonania projektu i oddania w 1912 roku budynku przy ul. Piotrkowska 100 nie doszło, ponosząc jedynie straty finansowe. 1

Notka informacyjna.

Nazwa. Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego.
Właściciel. Aleksander Roszkowski.
Lokalizacja. Łódź róg ul. Piotrkowska 76 a pasaż Meyera.
Okres Łódzki lata m. in. 1891-1912.
Działalność w Łodzi. Cukiernie na terenie Hali Letniej Łódzkiego Towarzystwa Cyklistów ul. Przejazd ob. ul. Tuwima; Filia Cukierni ul. Piotrkowska 103 i ul. Piotrkowska 107.
Dzierżawca Dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich ul. Piotrkowska 100.
Uwagi. Dawniej Cukiernia G. F. Reymonda.

Źródło.

  1. Łodzianin kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1893 – zbiory WBP w Łodzi. ↩︎

Views: 3