Cmentarz ewangelicko-augsburski z I-szej połowy XIX wieku, usytuowany przy bocznej drodze od głównej szosy biegnącej przez m. Kalino, w dawnej osadzie niemieckich kolonistów. Teren cmentarny pokryty bujną roślinnością, z widocznymi fragmentami muru i parkanu zbudowanego z szarych pustaków oraz z zachowanym jednym ze skrzydeł bramy i furtki cmentarnej.

W obecnych współczesnych czasach ów cmentarz, to zaledwie fragmenty kilku nagrobków i piaskowcowych Stelli, zniszczona studnia oraz fragmenty muru od strony pół uprawnych a od strony szosy zachowane jedno ze skrzydeł bramy wraz z furtką.

Wieś Kalino.
Kalino – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Rzgów. Miejscowość istniała już w XII wieku pod nazwą Kalno. Nazwa pochodzi od wyrazu „kal” oznaczającego błoto. We wsi znajduje się mały cmentarz wojenny. Pierwotnie w granicach wsi znajdował się wybudowany na początku XX wieku kościół – obecnie w granicach wsi Przypusta w gminie Brójce. W miejscowości istnieje kaplica. 1

Publikacje.
- Publikacja pt. Kalino; autor i wydawca strona www osadnicy.info [dostępność na dzień 08.04.2025].
- Publikacja pt. Cmentarz ewangelicki – Kalino (pow. łódzki wschodni);autor: ahalinka; dn. 23.02.2011; posta www forum.tradytor.pl [dostępność na dzień 08.04.2025].

Notka informacyjna.
- Nazwa. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski.
- Miejscowość. Kalino, gm. Rzgów, pow. łódzki wschodni.
- Lokalizacja. 230 m. boczną drogą od szosy.
- Rok (okres) powstania. I-sza połowa XIX wieku.
- Groby zmarłych. Mogiły poległych żołnierzy rosyjskich i niemieckich z czasów I Wojny Światowej.
- Stan obecny. istnieje.
Mapa.
Źródło / www.
- Kalino; pl.wikipedia.org [dostępność na dzień 08.04.2025]. ↩︎
Views: 23